Sukcesja W polsce

spis treści

Sukcesja Kodeks cywilny

Zgodnie z przepisami sukcesji zawartymi w artykułach 931-940 Kodeksu cywilnego, kolejność dziedziczenia opiera się na relacjach małżeńskich, pokrewieństwie i przysposobieniu.

 Ustawowi spadkobiercy mogą być podzieleni na różne grupy, rozpoczynając od najbliższych zmarłemu osób, takich jak małżonkowie i dzieci, a kończąc na podmiotach publicznoprawnych.

 Ogólne zasady dziedziczenia ustawowego, czyli sukcesji stanowią, że spadkobierca znajdujący się w dalszej linii dziedziczenia nabywa prawo do spadku tylko wtedy, gdy brakuje osoby powołanej przed nim lub gdy ta osoba nie jest w stanie, lub nie chce dziedziczyć.

Grupa I Sukcesji w Polsce

W tej grupie znajdują się najbliżsi Krewni, małżonek wraz z dziećmi. Mają oni pierwszeństwo w dziedziczeniu i automatycznie dziedziczą po zmarłym, jeśli nie ma testamentu.

Małżonek wraz z dziećmi (i ewentualnie dalszymi zstępnymi dziećmi dzieci)

Piotr Duda Doradca finansowy widzi twoje finanse.
Kolumny utrzymania płynności finansowej

Grupa II Sukcesji W Polsce

Druga grupa dziedziczenia w Polsce jest Małżonek w połączeniu z rodzicami zmarłego, ten zapis w kodeksie cywilnym powoduje najwięcej moim zdaniem zamieszanie.

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której nie mamy dzieci/lub nie jesteśmy po ślubie z naszym partnerem, lub partnerką,

w chwili posiadania „wspólnego” majątku lub inwestycje musimy oddać połowę w ręce teściów. Jeszcze większe komplikacje pojawiają się przy kredycie hipotecznym, bo bank najprawdopodobniej wypowie kredyt. I często niestety zdarza się, że zostajemy bez mieszkania i częścią kredytu do spłaty, dlatego ważne jest zabezpieczenie kredytu właściwym ubezpieczeniem na życie. Duże Komplikacje pojawiają się również w podziale udziałów w spółce.

Pozostałe grupy dziedziczenia w Polsce.

  • grupa: małżonek i rodzeństwo,
  • grupa: dziadkowie,
  • grupa: pasierbowie,
  • grupa: gmina i skarb państwa.

 

Podobnie sytuacja wygląda w kolejnych grupach dziedziczenia, dopóki majątek nie trafia, w miejsce które jest dla nas najkorzystniejsze, zawsze dobrym rozwiązaniem jest testament i zabezpieczenie zachowków.

Piotr Duda Doradca finansowy widzi twoje finanse.

Zachowki przy sukcesji

Zachowek to część spadku, która przysługuje określonym spadkobiercom, nawet jeśli zostali pominięci w testamencie lub nie otrzymali pełnego udziału w spadku. Ma na celu zabezpieczenie interesów spadkobierców, zwłaszcza dzieci, i zapobieganie pozbawieniu ich dziedziczenia przez testament lub innych spadkobierców. To ważne pojęcie w polskim prawie spadkowym.

Nawet kiedy posiadamy ważny testament, nasz majątek nie może „pójść” w wybranym przez nas kierunku, bo osoba pominięta może zażądać od 50 do 66.6% tego co ją ominęło. Dlatego to ważne, aby mieć właściwe ubezpieczenie, które pokryje zachowek lub podatki pojawiające się w momencie spadku. 

Należy pamiętać że gdy dziedziczy obca nam osoba, pojawia się obowiązek podatkowy.

Umów się na darmowe konsultacje

Jestem tutaj, aby pomóc Ci w osiągnięciu finansowego sukcesu i bezpieczeństwa. Razem możemy napisać Twoją własną historię sukcesu finansowego. 

Umów się na bezpłatną konsultację!